Jó Tudni!

A preparálásra szánt madarak kezelése, szállítása, ideiglenes tárolása

A következőkben leírtak nagyon fontos előmunkálatok, melyek a további sikeres munka előfeltételei. Elmulasztásuk helyrehozhatatlan következményekkel járhat.

A vadászat során elejtett szárnyasvad birtokbavétele után, tollazata közé fújva megkeressük a lövéstől, elfogástól esett sebeket. A kiömlött vért felitatjuk, majd a sebhez nedvszívó anyagot (vatta, papír zsebkendő) teszünk a további szennyeződés elkerülése érdekében.

Ne tegyük aggatékra hagyományosan a nyaknál függesztve, mert a nyaktollak összetörnek!

Leghelyesebb a madarat lábainál felfüggesztve kihűteni.

Ne tegyük tarisznyába, és semmi esetre sem műanyag, nylon zacskóba.

A kihűlt madár tollait megtisztítjuk vizes szivaccsal a vértől, sártól egyéb szennyeződésektől, megelőzve a maradandó foltok keletkezését. Majd nyújtott testhelyzetben, összecsukott szárnyakkal (lábait is kinyújtva) újságpapír hengerbe csavarjuk (vigyázva a kormánytollak épségére) és műanyag fóliába, zacskóba csomagoljuk, melyet gumigyűrűvel zárunk. Ezután az élelmiszerekhez hasonló módon fagyasztóládában lefagyasztjuk.

Az ily módon tárolt madár kb. -20°C - on tartva akár 1-2 év múlva is feldolgozásra alkalmas. A fólia nélkül fagyasztott tetem oly mértékben kiszárad, ami rendkívül megnehezíti a későbbi nyúzást. A fagyasztott madár bármikor szállítható, jégakkuval vastagon újságpapírba csomagolva akár két napot is kibír károsodás nélkül

Szőrmés vad kezelése, tárolása, szállítása

A kistestű emlősök esetében, a madaraknál ismertetett eljárás alkalmazható.

Feltétlen függesztve hűtsük ki az állatot. A talajjal, betonfelülettel érintkező oldal (különösen a has tájék) hamar „megzöldül”, a szőrzet lepállik és alkalmatlanná válik a preparálásra.

Nagyvad esetében már a vadászterületen elkezdődik a későbbi munka előkészítése. Először is el kell dönteni, milyen formában kívánjuk megőrizni az illető vadat. Már a zsigerelésnél eltérően kell eljárni, ha egészben preparáljuk, ha fél preparátumot készítünk, illetve a vadbőrszőnyegek esetében.

Ha szőnyegnek szánjuk a bőrt, akkor a hátára fektetett vadat a test középvonalán felvágjuk a végbéltől az állkapocsig.

Méretvételezés

Ha egésztestes vagy fejpreparátumot szeretnénk készíttetni, a további munkához szükség van a testről történő méretvételezésre, mivel nem minden esetben kerül el a vad teste is a preparátorhoz. A preparátumnak szánt bőrt a testről a hártyák mentén, tenyér éllel és a kés nyelével segítve választjuk el, szükség esetén óvatos metszésekkel segítve. Vigyázzunk, hogy ki ne vágjuk a bőrt és ne ejtsünk vakmetszéseket sem. A fej nyúzásakor a fülgombát egészen a koponyánál vágjuk át, a szájszélek, a szemkörnyék, az orrporc nyúzásakor minél több részt hagyjunk a bőrön. A has oldali vágás csak a szegycsont elülső végéig tartson! A nyak kibontásához a háti oldalon a lapockától a tarkóig folytassuk. Agancsos, szarvas fajoknál, az ábrák szerinti Y alakú felvágást alkalmazzunk. Az agancstöveket éles késsel körben kibontva nyúzzuk ki a fejet. Fél preparátumnál Nagyon fontos, hogy elegendő bőrt hagyjunk meg! A lapocka mögött, a hát vonalára merőlegesen vágjuk le a bőrt az alábbi ábrák szerint.